«

»

Σεπ 24

Αήττητο συνεχίζει το παιδικό μας!

21979143_10214688670869669_116587249_nΣυνεχίζει το αήττητο το παιδικό τμήμα του Σπάρτακου και την 4η αγωνιστίκη,αυτή την φορά με αντίπαλο την σκληροτράχηλη ομάδα του Πρωτέα Ηγουμενίτσας με σκόρ 72-63.  Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για 3 περιόδους με τον Βαζούκη από πλευράς φιλοξενούμενων να κάνει σχεδόν τα πάντα μέσα στο γήπεδο.Οι παίχτες μας είχαν κάποια κενά διαστήματα όπου το εκμεταλλεύτηκε η ομάδα της Ηγουμενίτσας με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με 6 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο.Σε εκείνο το σημείο μετά από ταιμ-αουτ του προπονητή μας,μπήκε η ομάδα στο σωστό δρόμο και με αποτελεσματικές άμυνες και καθαρό μυαλό στην επίθεση πήρε μια διαφορά ασφαλείας όπου οδήγησε το ματς στο τελικό 72-63.Για τον Πρωτέα ξεχώρισε ο Βαζούκης με 37 πόντους τους 28 στο πρώτο ημίχρονο.

για την ομάδα μας ο Κύρκος με 16 πόντους και μεγάλη βοήθεια στα ριμπάουντ σε επίθεση και άμυνα,ο Κούργιας με 21 και καλή άμυνα στο 2ο ημίχρονο πάνω στο ατού της αντίπαλης ομάδας,ο Αλέξης Βάτσιος που συνέβαλλε τα μέγιστα στο γύρισμα του παιχνιδιού με 15 πόντους και καθαρό μυαλό στο 4ο δεκάλεπτο,ο Βαράκας με καθοριστικές άμυνες και λύσεις στην επίθεση,ο Λεοντίδης με βοήθειες στα αμυντικά ριμπάουντ,ο Τζίμας στην άμυνα και ο Δήμος με 13 πόντους και μεγάλη διάθεση και στις δύο πλευρές του γηπέδου.Σε δηλώσεις του ο προπονητής μας επισήμανε ότι μπορεί να μην αγωνίστηκαν όλοι οι παίχτες αλλά όλοι συμμετέχουν στο παιχνίδι παροτρύνοντας αυτούς που παίζουν.Αυτό δείχνει υγεία και πόσο δεμένα είναι αυτά τα παιδιά.Αυτό είναι και το όπλο μας.

Σπάρτακος Ιωαννίνων: (Καΐκας-Δημακόπουλος) Κίτσιος,Γουρνοπάνος,Τουλίνας,Βάτσιος 15,Βαράκας 5,Τζίμας 2,Λεοντίδης ,Κύρκος 16,Μπόζιος,Δήμος 13,Κατσαντώνης,Κούργιας 21